.
Program im. Bekkera - NAWA
Termin składania wniosków: do 31 maja 2024 r. 15:00 według czasu urzędowego w Polsce.
Bekker NAWA - Program im. Mieczysława Bekkera
Celem Programu jest wsparcie mobilności międzynarodowej doktorantów, naukowców i nauczycieli akademickich w dążeniu do doskonałości naukowej przez umożliwienie im rozwoju naukowego w zagranicznych ośrodkach badawczych oraz akademickich na całym świecie.
Program jest otwarty dla doktorantów szkół doktorskich i naukowców reprezentujących wszystkie dziedziny nauki, a jednostkami goszczącymi mogą być ośrodki naukowe lub akademickie na całym świecie.
Wyjazdy, trwające od 3 do 24 miesięcy, pozwalają na pobyt w uznanych ośrodkach naukowych, nawiązanie długofalowej współpracy oraz na realizację projektów wspólnie z wybitnymi naukowcami z zagranicy. Młodszym naukowcom Program stworzy także szansę realizacji wartościowych staży podoktorskich zaś doktorantom na realizację części kształcenia.
Program zapewnia finansowanie stypendium obejmującego koszty utrzymania stypendysty związane z pobytem w zagranicznym ośrodku goszczącym, jak i dodatek mobilnościowy. Kwota stypendium może być podwyższona, jeśli w wyjeździe uczestniczą niepełnoletnie dzieci stypendysty oraz dla stypendysty z orzeczoną niepełnosprawnością w stopniu znacznym lub umiarkowanym.
Uprawnieni wnioskodawcy
O udział w Programie może ubiegać się:
- Doktorant, kształcący się w szkole doktorskiej, o której mowa w Ustawie z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
- Naukowiec lub nauczyciel akademicki w chwili składania wniosku zatrudniony w podmiocie posiadającym kategorię naukową.
Zakres tematyczny działań realizowanych w ramach Programu
W ramach Programu uprawnione są działania polegające na:
- prowadzeniu badań naukowych lub prac rozwojowych kluczowych na danym etapie kariery;
- pozyskaniu materiałów do publikacji naukowej;
- odbyciu stażu podoktorskiego;
- w przypadku doktorantów realizacji części kształcenia;
- inne formy aktywności naukowej lub akademickiej.
We wniosku wnioskodawca przedstawia projekt obejmujący jedno lub więcej wskazanych powyżej działań, które zamierza zrealizować w zagranicznym ośrodku goszczącym, wskazując ich cele, znaczenie dla rozwoju jego kariery naukowej oraz uzasadniając wybór ośrodka goszczącego dla planowanych działań. Wnioskodawca załącza także zaproszenie z ośrodka goszczącego, potwierdzające wolę podjęcia współpracy i przyjęcia stypendysty NAWA na wnioskowany okres.
Program otwarty jest dla wnioskodawców reprezentujących wszystkie dziedziny nauki. Nie wprowadza się ograniczeń co do wieku wnioskodawców. Nie wprowadza się również ograniczeń co do krajów, w których zlokalizowane są ośrodki goszczące.
Jeden Wnioskodawca może złożyć wyłącznie jeden wniosek o finansowanie w danym naborze w ramach Programu, obejmujący wyjazd do jednego ośrodka goszczącego.
Osoby do kontaktu:
Naukowcy: Doktoranci oraz raporty końcowe:
Agnieszka Kawka Jan Bąkowski
agnieszka.kawka@nawa.gov.pl jan.bakowski@nawa.gov.pl
+ 48 451 058 646 +48 451 058 634
Prof. Mieczysław Bekker (1905-1989) to polski inżynier i naukowiec, twórca nowej specjalizacji naukowej terramechaniki oraz konstruktor pojazdu Lunar Roving Vehicle – rewolucyjnego łazika wykorzystywanego podczas lotów księżycowych programu Apollo. Naukowiec w 1956 roku wyjechał do Stanów Zjednoczonych Ameryki. Pracował w Wojskowym Laboratorium Pojazdów Terenowych. Był profesorem University od Michigan w Ann Arbor, dyrektorem Instytutu Badań koncernu samochodowego General Motors w Santa Barbara. Wykładał na amerykańskich uczelniach technicznych, m.in. na: Massachusetts Institute of Technology, Michigan State University, Illinois Institute of Technology. Został doktorem honoris causa Uniwersytetu Technicznego w Monachium, Uniwersytetu Carleton i Uniwersytetu w Bolonii. Prof. Bekker był konsultantem The National Academy of Sciences, a jego nazwisko zostało umieszczone w Alei Zasłużonych w Badaniach Kosmosu (Space Walk of Fame).