Zakończenie kształcenia w Interdyscyplinarnej Szkole Doktorskiej
Politechniki Łódzkiej
Art. 204. 1. Kształcenie doktoranta kończy się złożeniem rozprawy doktorskiej wraz z pozytywną opinią promotora lub promotorów
Opis procedury zakończenia kształcenia:
- Zatwierdzenie wszystkich modyfikacji w IBP przez właściwą Radę Dyscypliny – o ile zachodzi taka konieczność. W tym celu doktorant dostarcza do biura ISD PŁ Podanie skierowane do Przewodniczącego właściwej Rady Dyscypliny wraz ze zmienionym, uzgodnionym z promotorem/promotorami IPB oraz z uzupełnionymi załącznikami 7 (praktyka dydaktyczna) oraz 8 (wykład – profesor wizytujący). Zmiany i stosowne uzasadnienie należy zaznaczyć w kolorze. Zmodyfikowany IPB wymaga poświadczenia podpisem promotora/promotorów lub promotora oraz promotora pomocniczego.
Ważne: Przed złożeniem rozprawy doktorskiej wszelkie zmiany dotyczące realizacji kształcenia muszą być zmienione w IPB i zaopiniowane przez właściwą Radę Dyscypliny. Zmiana daty złożenia pracy doktorskiej wymaga wcześniejszej zgody Dyrektora ISD PŁ.
Ważne: Dokładna procedura w sprawie określenia sposobu dokonania w uzasadnionych przypadkach modyfikacji w IPB została określona w § 6 w Uchwale Nr 21/2022 Senatu Politechniki Łódzkiej z dnia 27 kwietnia 2022 r. w sprawie uchwalenia Regulaminu Interdyscyplinarnej Szkoły Doktorskiej Politechniki Łódzkiej.
- Złożenie raportu semestralnego za ostatni semestr (raport musi zawierać informację o ukończeniu przygotowywania rozprawy doktorskiej).
- Po zaakceptowaniu raportu semestralnego, osoba ubiegająca się o stopień doktora składa do dziekanatu właściwego dla dyscypliny doktoryzowania rozprawę doktorską wraz z pozytywną opinią promotora/promotorów lub promotora oraz promotora pomocniczego wraz z pozostałymi dokumentami.
Ważne: Kształcenie w danej dyscyplinie kończy się po uzyskaniu efektów uczenia się dla kwalifikacji na poziomie 8 PRK, co następuje, gdy doktorant zrealizował kursy objęte programem kształcenia dla danej dyscypliny oraz złożył rozprawę doktorską z pozytywną opinią promotora/promotorów lub promotora oraz promotora pomocniczego do właściwej Rady Dyscypliny.
Ważne: Dokładna procedura w sprawie określenia sposobu postępowania w sprawie nadania stopnia doktora została określona w Uchwale Nr 103/2023 Senatu Politechniki Łódzkiej z dnia 27 września 2023 r. w sprawie określenia sposobu postępowania w sprawie nadania stopnia doktora oraz szczegółowego trybu postępowania w sprawie nadania stopnia doktora habilitowanego.
- Kolejnym etapem jest złożenie w ISD PŁ oświadczenia potwierdzającego złożenie pracy doktorskiej niezwłocznie po jego otrzymaniu.
- Interdyscyplinarna Szkoła Doktorska PŁ wydaje Zaświadczenie o ukończeniu kształcenia na 8 poziomie PRK.
Pozostałe kwestie:
Doktorant, który złożył rozprawę doktorską w terminie wcześniejszym niż termin ukończenia kształcenia przewidziany w programie kształcenia, otrzymuje stypendium doktoranckie do dnia, w którym upływa termin ukończenia kształcenia, jednak nie dłużej niż przez 6 miesięcy.