I-83  INSTYTUT NAUK SPOŁECZNYCH I ZARZĄDZANIA TECHNOLOGIAMI WYDZIAŁU ZARZĄDZANIA I INŻYNIERII PRODUKCJI

Treść (rozbudowana)
LABORATORIUM LabNOISE
Trzy logotypy

Instytut Nauk Społecznych i Zarządzania Technologiami Wydziału Zarządzania i Inżynierii Produkcji I-83

Kierownik:

dr hab. Zbigniew Leszczyński, prof. uczelni

Potencjalni promotorzy:

dr hab. inż. Andrzej Marcinkowski, prof. uczelni - LabNOISE (spoza dyscypliny inżynieria mechaniczna)

Osoba do kontaktu:

dr inż. Joanna Kopania, tel: 42-631-36-90, joanna.kopania@p.lodz.pl

Zakres działalności:

Głównymi obszarami zainteresowania i kierunkami badań są następujące zagadnienia mieszczące się w ogólnym pojęciu Inżynierii Mechanicznej:

• znormalizowane pomiary emisji hałasu środowiskowego (komunikacyjnego i przemysłowego), podczas eksploatacji maszyn i urządzeń oraz na stanowiskach pracy, zgodnie z posiadanym zakresem akredytacji nr PCA 1660;
  • analiza akustyczna, weryfikacja pomiarowa i opracowanie koncepcji doboru materiałów i struktur dźwiękoizolacyjnych i dźwiękochłonnych;
  • analiza akustyczna i koncepcje redukcji hałasu od instalacji technicznych w budynkach, w szczególności elementy instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych;
  • modelowanie propagacji dźwięku w środowisku zewnętrznym, symulacje akustyczno-przepływowa układów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, analiza LCA w powiązaniu z hałasem.

Działalność obecna:

Obecna działalność Laboratorium LabNOISE oraz współpracowników dotyczy:

• analizy akustycznej i opracowania koncepcji redukcji hałasu w przepływie (kratki, regulatory, przepustnice, czerpnie, itp.)
  • analizy akustycznej paneli z tworzyw sztucznych pod kątem izolacyjności akustycznej, jako samodzielne układy oraz pod kątem chłonno-izolacyjnym jako układy warstwowe z wkładem absorpcyjnym lub absorpcyjno-rezonansowym.

Laboratorium realizuje również badania w zakresie hałasu środowiskowego, jak identyfikacja zagrożeń akustycznych w kontekście rozwoju przestrzeni miejskich, powiązanie zagadnień Life Cycle Assessment (LCA) z hałasem, pochodzącym od instalacji przemysłowych, definiowanie wskaźników zdrowotnych w zakresie oddziaływania hałasu środowiskowego.

Przyszłe działania:

Rozwijanie badań akustycznych w zakresie ambisoni oraz modelowania akustycznego.

Publikacje/patenty/nagrody/granty:

• Marcinkowski A., Kopania J., 2021. "Environmental Performance of Noise Reduction System in Cogeneration Plants— A Life Cycle Assessment Study," Energies, MDPI, Open Access Journal, vol. 14(5), pages 1-19, March.
  • Marcinkowski A., Gralewski J., The comparison of the environmental impact of steel and vinyl sheet piling: life cycle assessment study, International Journal of Environmental Science and Technology, ISSN 1735-1472, vol 17, no. 9, 2020, p. 4019-4030
  • Bogusławski G., Kopania J., Gaj P., Wójciak K.: Determination of sound power level by using aspherical microphone array and conventional methods, Vibrations in Physical Systems, Volume 30, No. 1, 2019, 2019139
  • Galińska B., Kopania J., Organizacyjne i techniczne metody redukcji hałasu komunikacyjnego w przestrzeni miejskiej, Autobusy 6/2017, s.163-167, ISBN 1509-5878

Słowa kluczowe:

akustyka, hałas środowiskowy, LCA i hałas, hałas przepływu, materiały dźwiękochłonne i izolujące

Lista propozycji staży w danej grupie badawczej:

Współrealizacja w zakresie analizy akustycznej obiektów i koncepcji redukcji hałasu.

The portfolio of research groups was created as part of the Programme "STER" – Internationalisation of doctoral schools” as part of the realization of the project “Curriculum for advanced doctoral education & taining – CADET Academy of Lodz University of Technology”.